Boekrecensies en columns


Onze predikant Matthijs Glastra deelde t/m juni 2022 op deze pagina zijn eigen columns, boekrecensies en zijn kijk op opmerkelijke krantenartikelen.

Water & Wijn en het boek van Yvonne Zonderop

Zondag 12 januari jl. heb ik bij het verhaal van de bruiloft in Kana en water dat in wijn verandert de vergelijking getrokken met de omgekeerde beweging: voor veel mensen is het feest van de kerk en de traditionele godsdienstigheid voorbij. De wijn is op, zij vullen hun vaten nu elders en dat smaakt vaak niet minder dan de kerk. Yvonne Zonderop  beschrijft in haar boek “Ongelofelijk – over de verrassende comeback van religie” hoe zij als jonge vrouw alle deuren van de kerk met een klap achter haar heeft dichtgegooid, maar gaandeweg ontdekte dat de traditie van het (cultureel) christendom een wezenlijk vulling van het bestaan geeft, zowel persoonlijk als ook de hele  samenleving. Een goed preek is nooit af en smaakt naar meer – sommigen vroegen daarom naar de titel van dit boek !


Tomas HalikBoekrecensie Januari 2016 – Tomáš Halík “Geduld met God”

‘Op veel punten ben ik het met atheïsten eens, vaak op bijna ieder punt- behalve in hun geloof dat God niet bestaat.’ Waar Halik het wel mee eens is? ‘Gods zwijgen en het gevoel dat God heel ver weg is drukken ook mij’. In dit boek neemt hij als uitgangspunt de twijfelende en zoekende figuur van Zacheüs…
Lees verder


Stelling Januari 2016 – Dat geloof je toch niet ?!

Eén van de drie koningen moet veranderd worden in een koningin…Eens of oneens?

Vragen over Driekoningen hebben in Madrid tot grote onenigheid geleid. Een linkse protestpartij stelde voor om één van de drie koningen te veranderen in een vrouw. In deze tijd van gelijke rechten voor man en vrouw zou dat de hoogste tijd zijn. Daarvoor komen in aanmerking koning Melchior of koning Caspar, niet de zwarte koning Balthasar. Hij mag zwart en man blijven. Veel katholieken zien in dit voorstel een samenzwering van anti-kerkelijke krachten en verwijten de indieners van het voorstel een gebrek aan gezond verstand. “Een traditioneel Bijbels mannenfiguur kan en mag niet veranderd worden in een vrouw” (vrij naar een bericht uit “de Volkskrant” van 24 december 2015).


Januari 2016 – Bronnen van spiritualiteit

“De stilte is een tweestemmig lied
waarin God en de mens elkaar raken” Guillaume van der Graft

Door alle tijden heen zijn mensen op zoek naar de bronnen van het leven.
Wat mijn hart en ziel raakt, kan ik dat ‘onder woorden brengen’?…
Lees verder


Column November 2015 – Mijn God maakt reclame

Zo werd er november 2014 wat schamper gereageerd op de postercampagne van de Remonstrantse Broedergemeenschap. Was er de nodige commotie omdat de NS aanvankelijk de posters weigerde op zijn stations. De posters zouden niet neutraal genoeg zijn. Dat besluit werd door de NS herzien. Ondertussen verschenen er op internet allerhande pseudo-posters…
Lees verder.


Artikel December 2015 – Voetstapjes in de sneeuw

Een sinaasappel en een kerstboekje: het kinderkerstfeest van de kerk of zondagsschool, vroeger. Zeer diep geraakt was ik door “Voetstapjes in de sneeuw” (W.G. van de Hulst), het verhaal van domme Miep die op oudejaarsavond naar grootva en grootmoe gaat om oliebollen te brengen. Zij neemt de kortste weg door de weilanden, ook al sneeuwt het stevig. In het besneeuwde landschap stoot zij zich aan een boom en valt. Ze kan niet verder lopen en wordt langzaam onder de sneeuw bedekt. Gelukkig vindt het slimme, dappere hondje Bello het spoor van haar voetstapjes…
Lees verder