12-1-2020 ds. Matthijs Glastra


Iemand heeft ooit het onderscheid tussen de natuurwetenschappen en de geesteswetenschappen als volgt omschreven: bij de eerste gaat het om verklaren (van oorzaken en gevolg), bij de tweede om verstaan (van betekenis). In onze wereld van zorg, wetenschap, cultuur heeft de verklaring vaak de plaats van de betekenis ingenomen. Dokters leggen uit, zin heeft te maken met iets kunnen begrijpen.
Hoe gaan wij om met bijbelteksten:  verklaren of verstaan? Ik kan  een tekst uitleggen , ik kan ook een tekst ‘inleven’’. Hoe leggen we uit dat water wijn wordt? (Johannes 2: 1-11) De verklaring is: de liefde!  Het mooiste wonder wat Johannes wil vertellen: en zijn discipelen geloofden in hem. Ik vertrouw jou. Ik houd van jou. Als dat tussen menen , tussen God en mensen gebeurt ,let maar op wat je dan  gaat zien en beleven. Voor Johannes is dat het wonder van water dat wijn wordt. Als liefde het leven kleurt , kan water zo maar wijn worden. En  omgekeerd: als we te waterig, te afgemeten, vanuit wantrouwen met elkaar omgaan kan het leven niet tot bloei komen. Zo begint Jezus in de wereld: aanwezig te zijn om de liefde te behoeden en te vieren.

Matthijs Glastra

Een reactie plaatsen

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *